Palermo wita nas !!!
Zakotwiczamy znowu. Tym razem nasz statek przybija do Palermo we Włoszech i od razu raczy nas swym pięknym nabrzeżem oraz portem:
Palermo (po grecku: Panormos) to miasto i gmina we Włoszech, w regionie Sycylia, w prowincji Palermo. Panormos powstało już w starożytności. Według obecnych danych gminę zamieszkuje ok. 660 000 osób.
Palermo jest kulturalną, gospodarczą i turystyczną stolicą Sycylii. Jest to główne sycylijskie centrum przemysłowe i handlowe, ale jego głowne gałęzie gospodarki to turystyka, usługi, handel i rolnictwo.
Palermo długo było pod panowaniem Arabów, następnie Normanów, Hiszpanów, aż gdy Włochy się zjednoczyły w 1860 r., Palermo odżyło.
Wychodzimy z portu
Żegnamy na kilka godzin nasz statek i jesteśmy ciekawi, co nas czeka w Palermo.
Z portu jest blisko wszędzie, więc nie potrzebujemy żadnego transportu. Właściwie w ok. 20 minut dochodzimy do częsci zabytkowej miasta. Wychodząc z portu, skręcamy w lewo i można iść do końca ulicy, a następnie skręcić w prawo i już jesteśmy w mieście lub szybciej próbować zaułkami skręcić w prawo by z obrzeży wejść do centrum.
Piazza Vigliena
W obrębie historycznego centrum miasta, do którego dochodzimy, trafiamy na Quattro Canti, oficjalnie Piazza Vigliena - plac w Palermo, zbudowany w stylu barokowym w latach 1618-1620. Widzimy tu cztery pałace, posiadające identycznie skomponowaną elewację, podzieloną na trzy części oraz zdobioną posągami i kolumnami w jednym z klasycznych porządków greckich. Na najniższym poziomie każdego pałacu znajduje się rzeźba jednej pory roku, na środku umieszczono figury czterech hiszpańskich królów Sycylii: Karola V, Filipa I, Filipa II i Filipa III, a na najwyższym poziomie są rzeźby dziewic, czterech dawnych świętych patronek Palermo: Krystyny, Ninfy, Oliwy i Agaty.
Katedra w Palermo
Przy ulicy Corso Vittorio Emanuele, na rogu Via Matteo Bonello, napotykamy okazałą budowlę. Jest to Katedra w Palermo (Cattedrale di Palermo), która została zbudowana na zlecenia arcybiskupa Palermo Gualtierro Offamilio w latach 1069 - 1190. Charakteryzuje się obecnością różnych stylów, gdyż długo ją budowano i ciągle zmieniano. Ostatnie prace miały miejsce w XVIII wieku.
Jest ona najważniejszym budynkiem okresu normandzkiego w mieście i warto wejść na jej dach i ujrzeć Palermo z góry. Wstęp kosztuje 5 EUR a wejścia są co pół godziny. W lipcu 2015 została wpisana na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Villa Bonanno i Palazzo dei Normanni
Niedaleko Katedry znajduje się Villa Bonanno- miejsce, które samo zachęca na odpoczynek. Nie daliśmy się długo prosić i w cieniu pięknej roślinności postanowiliśmy odpocząć. Za ogrodem znajduje się jeden z najważniejszych zabytków w Palermo: Palazzo dei Normanni, w którym mieści się siedziba Regionalnego Parlamentu Sycylijskiego.
Brama Porta Nuova
Wzdłuż ogrodu ciągnie się droga, która prowadzi do jednej z kilku bram w mieście: Bramy Porta Nuova.
Teatr Massimo
Idąc dalej, napotykamy na Teatr Massimo- operowy teatr w Palermo. Pod względem objętości jest to największy teatr operowy we Włoszech, a zarazem trzeci co do wielkości w Europie.
Teatr znany jest z perfekcyjnej akustyki, jednej z najlepszych na świecie. Teatr posiada 1350 miejsc siedzących mieszczących się na parterze oraz balkonach o kształcie olbrzymiej podkowy. Na balkonie pierwszego piętra, w osi głównej teatru, znajduje się loża honorowa, Która dawniej była przeznaczona dla króla Włoch i jego świty.
Spacer uliczkami Palermo
Miasto, jego uliczki tętniące życiem, ludzie, atmosfera, to wszystko nas zachwyca. Nie jest tu wszystko dopieszczone i zadbane, jak w niektórych krajach, ale to Sycylia i widzimy tu prawdziwe życie:
Jak w wielu miejscach na świecie, tak i tu nie może zabraknąć pierwiastka polskiej religijności, którą w dużej mierze rozszerzył nasz ukochany Papież Jan Paweł II:
A jak jest rejs, to musi być i kotwica:
Można by więc stwierdzić, że nie warto jechać do miasta, w którym brudu nie unikniemy i mamy jednak obawy, czy ktoś za rogiem nas nie okradnie. Musimy jednak zdać sobie sprawę, że to innego typu miasto, ale każdy, kto lubi wrażenia estetyczne, znajdzie tu coś dla siebie a na pewno wszystko tu jest autentyczne i to najbardziej zachwyca. A jeśli chodzi o kradzieże, to ponoć kradną, ale na pewno nie miejscowi.
Gdybyśmy zgłodnieli...
W Palermo są bardzo popularne tzw. apericena, które polecam. Są to rodzaje bufetów, gdzie za ok. 5- 7 euro możemy się najeść i napić do woli. Serwowane są tam różnego rodzaju przystawki oraz pasty a do picia możemy wybrać wino, Spritz, czy też inny napój.
Piazza Pretoria
Trafiamy na Plac Piazza Pretoria , którego większą część zajmuje Fontanna Pretoria, zwana również Fontanną Wstydu . Nazwa fontanny wzięła się stąd, że monumentalna XVI- wieczna budowla została ozdobiona nagimi postaciami. Wśród 48 rzeźb znajdziemy między innymi bogów olimpijskich.
Piękne miejsce, szczególnie, gdy świeci słońce, a woda przybiera delikatny błękitny kolor. Na placu znajduje się również ratusz: Palazzo Pretorio.
Wracamy na statek, bo kolejny port czeka. Machamy z pokładu do całej Sycylii i korzystamy z ostatniej szansy by zapamiętać piękne chwile oraz widoki z Palermo.
Miłego dnia życzę wszystkim miłośnikom Włoch !!!
♦ To teraz czas na Ciebie...
♦ Zostaw komentarz, jesli Ci się spodobało lub chcesz wyrazić swoje odczucia bądź wspomnienia z podobnych wyjazdów...
♦ To dla mnie bardzo ważne i motywujące do dalszych działań, wiedząc, że jesteś ze mną...
♦ Bądźmy w kontakcie: napisz do mnie, polub mnie na facebooku lub dołącz do mojej grupy Miłośnicy Rejsów...
♦ Ty dowiesz się więcej, zobaczysz mnóstwo zdjęć, inspiracji i wspomnień a mi będzie mi bardzo miło...