Palermo wita nas !!!

 

Zakotwiczamy znowu. Tym razem nasz statek przybija do Palermo we Włoszech i od razu raczy nas swym pięknym nabrzeżem oraz portem:

 

Widok na Palermo z wody

Port w Palermo

Wybrzeże Palermo

Port

 

Palermo (po grecku: Panormos) to miasto i gmina we Włoszech, w regionie Sycylia, w prowincji Palermo. Panormos powstało już w starożytności. Według obecnych danych gminę zamieszkuje ok. 660 000 osób.

Palermo jest kulturalną, gospodarczą i turystyczną stolicą Sycylii. Jest to główne sycylijskie centrum przemysłowe i handlowe, ale jego głowne gałęzie gospodarki to turystyka, usługi, handel i rolnictwo.

Palermo długo było pod panowaniem Arabów, następnie Normanów, Hiszpanów, aż gdy Włochy się zjednoczyły w 1860 r., Palermo odżyło.

 

Wychodzimy z portu

 

Żegnamy na kilka godzin nasz statek i jesteśmy ciekawi, co nas czeka w Palermo.

 

Statek

 

Z portu jest blisko wszędzie, więc nie potrzebujemy żadnego transportu. Właściwie w ok. 20 minut dochodzimy do częsci zabytkowej miasta. Wychodząc z portu, skręcamy w lewo i można iść do końca ulicy, a następnie skręcić w prawo i już jesteśmy w mieście lub szybciej próbować zaułkami skręcić w prawo by z obrzeży wejść do centrum.

 

Piazza Vigliena

 

W obrębie historycznego centrum miasta, do którego dochodzimy, trafiamy na Quattro Canti, oficjalnie Piazza Vigliena - plac w Palermo, zbudowany w stylu barokowym w latach 1618-1620. Widzimy tu cztery pałace, posiadające identycznie skomponowaną elewację, podzieloną na trzy części oraz zdobioną posągami i kolumnami w jednym z klasycznych porządków greckich. Na najniższym poziomie każdego pałacu znajduje się rzeźba jednej pory roku, na środku umieszczono figury czterech hiszpańskich królów Sycylii: Karola V, Filipa I, Filipa II i Filipa III, a na najwyższym poziomie są rzeźby dziewic, czterech dawnych świętych patronek Palermo: Krystyny, Ninfy, Oliwy i Agaty.

 

Piazza Vigliena - plac w Palermo

Quattro Canti

 

Katedra w Palermo

 

Przy ulicy Corso Vittorio Emanuele, na rogu Via Matteo Bonello, napotykamy okazałą budowlę. Jest to Katedra w Palermo (Cattedrale di Palermo), która została zbudowana na zlecenia arcybiskupa Palermo Gualtierro Offamilio w latach 1069 - 1190. Charakteryzuje się obecnością różnych stylów, gdyż długo ją budowano i ciągle zmieniano. Ostatnie prace miały miejsce w XVIII wieku.

Jest ona najważniejszym budynkiem okresu normandzkiego w mieście i warto wejść na jej dach i ujrzeć Palermo z góry. Wstęp kosztuje 5 EUR a wejścia są co pół godziny. W lipcu 2015 została wpisana na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

 

Katedra w Palermo (Cattedrale di Palermo),

Katedra w Palermo

Cattedrale di Palermo

Katedra w Palermo (Cattedrale di Palermo),

Katedra w Palermo (Cattedrale di Palermo),

Wieże Katedry

Katedra w Palermo (Cattedrale di Palermo)

 

Villa Bonanno i Palazzo dei Normanni

 

Niedaleko Katedry znajduje się Villa Bonanno- miejsce, które samo zachęca na odpoczynek. Nie daliśmy się długo prosić i w cieniu pięknej roślinności postanowiliśmy odpocząć. Za ogrodem znajduje się jeden z najważniejszych zabytków w Palermo: Palazzo dei Normanni, w którym mieści się siedziba Regionalnego Parlamentu Sycylijskiego.

 

Villa Bonanno

Villa Bonanno- ogrody

Palazzo dei Normanni

Palazzo dei Normanni

 

Brama Porta Nuova

 

Wzdłuż ogrodu ciągnie się droga, która prowadzi do jednej z kilku bram w mieście: Bramy Porta Nuova.

 

Brama Porta Nuova

 

Teatr Massimo

 

Idąc dalej, napotykamy na Teatr Massimo- operowy teatr w Palermo. Pod względem objętości jest to największy teatr operowy we Włoszech, a zarazem trzeci co do wielkości w Europie.

Teatr znany jest z perfekcyjnej akustyki, jednej z najlepszych na świecie. Teatr posiada 1350 miejsc siedzących mieszczących się na parterze oraz balkonach o kształcie olbrzymiej podkowy. Na balkonie pierwszego piętra, w osi głównej teatru, znajduje się loża honorowa, Która dawniej była przeznaczona dla króla Włoch i jego świty.

 

Teatr Massimo

Teatr w Palermo

Teatr Massimo- wejście

 

Spacer uliczkami Palermo

 

Miasto, jego uliczki tętniące życiem, ludzie, atmosfera, to wszystko nas zachwyca. Nie jest tu wszystko dopieszczone i zadbane, jak w niektórych krajach, ale to Sycylia i widzimy tu prawdziwe życie:

 

W Palermo

Uliczki Palermo

Ulice Palermo

Budowle w Palermo

Palermo

 

Jak w wielu miejscach na świecie, tak i tu nie może zabraknąć pierwiastka polskiej religijności, którą w dużej mierze rozszerzył nasz ukochany Papież Jan Paweł II:

 

Figura jana Pawła II

 

A jak jest rejs, to musi być i kotwica:

 

kotwica

 

Można by więc stwierdzić, że nie warto jechać do miasta, w którym brudu nie unikniemy i mamy jednak obawy, czy ktoś za rogiem nas nie okradnie. Musimy jednak zdać sobie sprawę, że to innego typu miasto, ale każdy, kto lubi wrażenia estetyczne, znajdzie tu coś dla siebie a na pewno wszystko tu jest autentyczne i to najbardziej zachwyca. A jeśli chodzi o kradzieże, to ponoć kradną, ale na pewno nie miejscowi.

 

Gdybyśmy zgłodnieli...

 

W Palermo są bardzo popularne tzw. apericena, które polecam. Są to rodzaje bufetów, gdzie za ok. 5- 7 euro możemy się najeść i napić do woli.  Serwowane są tam różnego rodzaju przystawki oraz pasty a do picia możemy wybrać wino, Spritz, czy też inny napój.

 

Piazza Pretoria

 

Trafiamy na Plac Piazza Pretoria , którego większą część zajmuje Fontanna Pretoria, zwana również Fontanną Wstydu . Nazwa fontanny wzięła się stąd, że monumentalna XVI- wieczna budowla została ozdobiona nagimi postaciami. Wśród 48 rzeźb znajdziemy między innymi bogów olimpijskich.

 

Piazza Pretoria

Rzeźby wokół Piazza Pretoria

Piazza Pretoria

Piazza Pretoria- fontanny

Piazza Pretoria

Piazza Pretoria- główna fontanna

Piazza Pretoria- plac

 

Piękne miejsce, szczególnie, gdy świeci słońce, a woda przybiera delikatny błękitny kolor. Na placu znajduje się również ratusz: Palazzo Pretorio.

Wracamy na statek, bo kolejny port czeka. Machamy z pokładu do całej Sycylii i korzystamy z ostatniej szansy by zapamiętać piękne chwile oraz widoki z Palermo.

 

Palermo- widoki

Miłego dnia życzę wszystkim miłośnikom Włoch !!!

♦ To teraz czas na Ciebie...

♦ Zostaw komentarz, jesli Ci się spodobało lub chcesz wyrazić swoje odczucia bądź wspomnienia z podobnych wyjazdów...

♦ To dla mnie bardzo ważne i motywujące do dalszych działań, wiedząc, że jesteś ze mną...

♦ Bądźmy w kontakcie: napisz do mnie, polub mnie na facebooku lub dołącz do mojej grupy Miłośnicy Rejsów...

♦ Ty dowiesz się więcej, zobaczysz mnóstwo zdjęć, inspiracji i wspomnień a mi będzie mi bardzo miło...

Komentarze

Bogusia

Cudowne miasto.

Natalia

Aniu pięknie pokazałaś Palermo. Uwielbia to miasto, choć nie od pierwszego wejrzenia. Gdy bedziesz następnym razem polecam wieczorny street food na Vucciria, a przed południem zakupy na targu Ballaro :) Pozdrawiam serdecznie Natalia

Od Portu Do Portu

Dziękuję Ci ślicznie Natalia i nie omieszkam ominąć tych miejsc :-)

Jolanta

Dziękuję za fantastyczny opis.Skorzystam .

MarCod

Cudowny opis – zachęca do odwiedzin….

Od Portu Do Portu

Dziękuję Marysiu :-)