California

 

- to najludniejszy i najbogatszy stan w Ameryce, położony na zachodnim wybrzeżu USA, nad Oceanem Spokojnym.  Gdyby Kalifornia była oddzielnym państwem, byłaby piątą największą gospodarką na świecie. Na północy graniczy ze stanem Oregon, na wschodzie ze stanem Nevada, na południowym wschodzie z Arizoną, a na południu z meksykańskim stanem Kalifornia Dolna.

Cztery największe miasta tego stanu to: Los Angeles, San Diego, San Jose i San Francisco. W Kalifornii znajduje się osiem z pięćdziesięciu największych miast Stanów Zjednoczonych.

 

Tablica rejestracyjna California

 

San Francisco

 

Moja podróż po Kalifornii była trochę inna niż zazwyczaj, gdyż tym razem odbyła się ona na harleyu.

 

Harley i ja

 

Cała przygoda zaczęła się właśnie od wypożyczenia motoru w San Francisco.

 

Wypozyczalnia motorów

 

Na motorze doznania widokowe się potęguję i tą wyprawę uważam za przepiękną... Tutaj widok na San Francisco z miejsca, gdzie kończy się Most Golden Gate.

 

San Francisco

 

Spełniłam swoje marzenie przejeżdżając na harleyu po tym moście...

 

Ja i most Golden Gate

Most Golden Gate

 

Widok na więzienie Alcatraz:

 

Zatoka w San Francisco

Więzienie Alcatraz

 

A samo San Francisco jest pięknie położone, bo domy są budowane w skałach bardzo często i tak ciasno, że wykorzystany jest każdy kawałek aby zbudować budynek.

 

San Francisco

 

Napa Valley

 

Będąc w Kalifornii, koniecznie trzeba pojechać do Napa i pójść na degustację win kalifornijskich. Tam naprawdę znają się na winach i wiedzą jak je serwować... Było pysznie :-)

 

Napa

Degustacja win w Napa

 

Half Moon Bay

- ta zatoka i to miasto mnie urzekło... Niesamowite miejsce, bardzo spokojne i pełne uroku. Często oglądam filmy amerykańskie, gdzie w tle jest ta zatoka pięknie pokazana i zawsze emanuje od niej niesamowity spokój i ukojenie...

 

Half Moon Bay

W Half Moon Bay

Zatoka Half Moon Bay

Zatoka

 

 

California State Route 1

 

SR 1 – to droga stanowa w stanie Kalifornia w USA, biegnąca w kierunku północno-południowym, wzdłuż wybrzeża Oceanu Spokojnego. Jej długość wynosi 1055,477 km.

California State Route 1 jest znana na całym świecie, ponieważ biegnie wzdłuż jednej z najładniejszych linii brzegowych w Stanach Zjednoczonych. Dzięki temu została oznaczona jako All-American Road. Oprócz tego, SR 1 służy również jako jedna z głównych arterii drogowych biegnących przez obszary metropolitalne Los Angeles i San Francisco.

Ja nie jechałam dotąd tak piękną trasą nigdy wcześniej, tym bardziej na motorze dech zapierało...

 

Droga nr 1

Way 1

Route one

Route One in USA

 

 

Nevada

 

Las Vegas

 

Las Vegas jest wprawdzie w stanie Nevada, ale to po sąsiedzku i koniecznie trzeba choć raz w życiu odwiedzić to miasto grzechu, o którym więcej opisuję we wpisie: Las Vegas. Ja byłam, a co widziałam i przeżyłam "zostało w Vegas" :-)

 

Las Vegas

Hotel Bellagio w Las Vegas

Widok z góry na Vegas

Ja w Vegas

 

 

Arizona

 

Grand Canyon

 

W drodze nad Wielki Kanion: ... niesamowite przestrzenie i pusta droga.... robi to wrażenie...

 

W drodze

W drodze do kanionu

California

Arizona

ja w Arizonie

 

Wielki Kanion, Wielki Kanion Kolorado – przełom rzeki Kolorado w stanie Arizona  w USA. Za początek kanionu uznaje sięLee's Ferry- niewielka stacja z motelem i przystanią dla łodzi leżąca około 12 km od miejscowości Page, natomiast koniec kanionu leży w rejonie Grand Wash Cliff leżącym około 20 km od początku jeziora Mead. Odległość pomiędzy tymi punktami mierzona nurtem rzeki Kolorado wynosi 446 km. Najgłębszym rejonem Wielkiego Kanionu jest Granite Gorge (Wąwóz Granitowy), w którym najgłębsze miejsce leży poniżej krawędzi o 1857 m. Szerokość kanionu waha się od ok. 800 m do 29 km w najszerszym miejscu. Jest to największy przełom rzeki na świecie (jednak nie najgłębszy).

 

Ja w Grand Canyon

Grand Canyon

Wielki Kanion

Wielki Kanion

Kamienie w Kanionie

Kanion

Kanion

W Kanionie

 

Skywalk

 

W 2007 roku otwarto szklany pomost nad zachodnią częścią Wielkiego Kanionu ( Grand Canyon West ). To najwyżej położony „balkon” na świecie – usytuowany jest na wysokości 1219 m nad ziemią. Zainteresowani mogą podziwiać otwierającą się pod nimi przepaść, oddzieleni od niej jedynie przezroczystą taflą szkła. Szklana platforma kosztowała 30 mln dolarów; ma kształt podkowy wystającej na ponad 20 metrów od krawędzi urwiska, które opada pionowo w dół na głębokość 1220 metrów.

Skywalk udźwignie jednocześnie 120 osób i wytrzyma wiatry wiejące w Kanionie z prędkością 160 km/h na godzinę oraz 8- stopniowe trzęsienia ziemi. Pomost wyposażono również w system amortyzujący, aby nie wpadał w drgania powodowane przemieszczeniem się po nim ludzi.

Powiem Wam, że przeszłam go tam i z powrotem, ale szklana podłoga powoduje niesamowity lęk, a niektórzy kładli się i czołgali, a ja boczkiem, boczkiem i się udało...

 

Sky Walk

 

Hoover Dam

 

Zapora Hoovera to betonowa zapora wodna typu grawitacyjno-łukowego, zbudowana w Czarnym Kanionie na rzece Kolorado w USA, na granicy stanów Arizona z Nevadą. W chwili ukończenia w 1936 r. była największą na świecie elektrownią wodną, jak i największą na świecie konstrukcją betonową. Obecnie jest to 38- a elektrownia wodna pod względem wielkości na świecie.

Zapora znajduje się 48 km na południowy wschód od Las Vegas. Tama ma wysokość 224,1 m i długość 379,2 m. Szerokość u podstawy wynosi 200 m, a na górze 15 m. Maksymalna moc elektrowni wodnej wynosi 2074 MW. W 1981 zapora została wpisana na Narodową Listę Miejsc Historycznych, a w 1985 stała się Narodowym Pomnikiem Historycznym USA.

Kręcono tutaj wiele filmów, min Jamesa Bonda, dzięki czemu zapora zyskała na popularności.

 

Zapora Hoovera

Hoover Dam

Zapora Hoover Dam

 

A ja tam wszędzie byłam, obserwowałam i robiłam zdjęcia, aż niechcący i siebie w lustereczku auta uchwyciłam:

 

Ja w lusterku auta

 

Nie sposób zapomnieć, tego co się zobaczyło i przeżyło...

Kolekcjonujmy więc wspomnienia, bo to nasze całe bogactwo !!!

♦ To teraz czas na Ciebie...

♦ Zostaw komentarz, jesli Ci się spodobało lub chcesz wyrazić swoje odczucia bądź wspomnienia z podobnych wyjazdów...

♦ To dla mnie bardzo ważne i motywujące do dalszych działań, wiedząc, że jesteś ze mną...

♦ Bądźmy w kontakcie: napisz do mnie, polub mnie na facebooku lub dołącz do mojej grupy Miłośnicy Rejsów...

♦ Ty dowiesz się więcej, zobaczysz mnóstwo zdjęć, inspiracji i wspomnień a mi będzie mi bardzo miło...

Komentarze

Piotr Gl.

Moje marzenie...

Wiesława

Cudowna podróż. Kiedyś być może i ja tam zawitam. Widoki Niesamowite. Wręcz nieziemskie. Jednym słowem Cuda

Alicja

Byłam, zwiedzałam Kalifornię i to było coś pięknego...

Od Portu Do Portu

Polecam każdemu i życzę pięknych podróży :-)

Piekno natury i nie

Potwierdzam bylam w 2020 . Naprawdę warto. Polecam każdemu chociaz raz zobaczyc .

Basia

Cuda, cuda, cuda.... Taka podróż jest moim marzeniem.

Od Portu Do Portu

To prawda, że taka podróż to podróż marzeń i polecam bardzo. Pozdrawiam