Brindisi- położenie

 

Brindisi położone jest na Półwyspie Salentyńskim w regionie Apulia, czyli obcasie ”włoskiego buta” i  jest naturalnym portem Morza Adriatyckiego.

 

Centrum Brindisi

 

Nazwa miasta najprawdopodobniej pochodzi od mesapijskiego słowa brention, co znaczy „głowa jelenia” i odnosi się do naturalnego kształtu portu miasta, przypominającego głowę tego zwierzęcia.

 

Mapa Brindisi

 

Port Brindisi

 

Brindisi to główny port handlowy pomiędzy Grecją a Wschodem i dzięki temu miasto zawsze zarabiało. Dzisiaj jest portem turystycznym, handlowym, przemysłowym, przeładunkowym ( węgiel, olej opałowy, gaz ziemny, chemikalia ) i jednym z najważniejszych na Morzu Adriatyckim.

Będąc na rejsie, darmowe autobusy ze statku dowożą pod sam port.

 

Brindisi port

Port w Brindisi

 

Z promenady bardzo dobrze widać zamek szwabsko-aragoński ( na końcu po prawej stronie ) – nazywany tak, ze względu na swoje szwabskie pochodzenie oraz przebudowy z czasów aragońskich.

 

Przy porcie

 

Przy małym porcie rybackim jest piękna promenada, którą warto pospacerować i wyobrazić sobie, że jesteśmy na obcasie buta włoskiego.

 

przy porcie

Spacerując wzdłuż portu

Ja w porcie

Budowle

 

Kolumna rzymska

 

Przy promenadzie są niesamowite schody, na których góruje Kolumna Rzymska. Kolumna ta wraz z siostrą bliźniaczką, która zawaliła się w 1528 roku, a następnie została podarowana miejscowości Lecce, stanowiły symbol miasta, a dziś ta, która jest w Brindisi została sama. Nie wiadomo na pewno kiedy je postawiono i na jaką cześć, ale niezależnie od przyjętej daty, jedno jest pewne, ich usytuowanie u wejścia do portu w Brindisi jasno daje do zrozumienia, że wzniesiono je dla uczczenia jakiegoś ważnego wydarzenia.

Kolumna, dla uniknięcia zniszczenia, została rozebrana w czasie II wojny światowej a po kolejnym demontażu, renowacji i złożeniu w 2002 roku, oryginalne zwieńczenie kolumny zastąpiono kopią, ale oryginał jest również w Brindisi.

 

Schody

 

San Pietro degli Schiavoni Teatro e area archeologica

 

W starożytnej części miasta spotykamy  stanowisko archeologiczne, z wykopaliskami z czasów rzymskich, odkryte na początku lat 60-tych XX wieku, przy okazji wyburzania zniszczonych budynków pod budowę sądu, który znajdował się w owym czasie w pałacu Palazzo Granafei-Nervegna . Doceniono jednak wartość znaleziska i z planów budowy zrezygnowano, a teren udostępniono turystom i naukowcom. Obok ulokował się budynek nowoczesnego Teatro Verdi.

 

Plac archeologiczny

 

Uliczki Brindisi zachwycają. Część budowli starych, wyłożonych kamieniem, miesza się z nowymi, co daje niesamowity wygląd całości.

 

W mieście

Widok na port

Uliczki Brindisi

Starożytna część Brindisi

 

Budowle z kamienia robią ogromne wrażenie. Ja uwielbiam chodzić uliczkami takich starych miast. Wtedy czuję się jakbym była w innej epoce i zastanawiam się wtedy, jak tu było kilkaset lat temu... Często nieistotne dla mnie jest nawet jak dany budynek się nazywa, jaka jest jego historia- nie za bardzo lubię takie suche fakty historyczne, gdyż mnie to nudzi a i tak zaraz to zapominam. Wolę się skupić na atmosferze miejsca, pooglądać szczegóły, wyobrazić sobie co tu mogło być i jak wtedy ludzie tu żyli...

 

Stare miasto

W starym mieście

 

I tak z innej epoki, trafiam do częśći nowszej, głównej ulicy spacerowej, obsadzonej palmami po obu stronach drogi, gdzie jest mnóstwo sklepów i kafejek. I znowu muszę napisać, że też kocham takie miejsca, bo być we Włoszech i nie napić się włoskiej kawy czy zjeść włoskiej pizzy, to grzech. Podobnie jest z ciuchami. Moda włoska jest tak piękna i oryginalna, że nie umiem z Włoch nigdy wrócić z pustymi rękami...

 

W centrum

Ja w centrum

 

Brindisi zachwyca jak każdy port we Włoszech a świadomość, tego, że się jest na obcasie buta włoskiego,

daje niesamowite poczucie:

ja tu jestem... wow...

♦ To teraz czas na Ciebie...

♦ Zostaw komentarz, jesli Ci się spodobało lub chcesz wyrazić swoje odczucia bądź wspomnienia z podobnych wyjazdów...

♦ To dla mnie bardzo ważne i motywujące do dalszych działań, wiedząc, że jesteś ze mną...

♦ Bądźmy w kontakcie: napisz do mnie, polub mnie na facebooku lub dołącz do mojej grupy Miłośnicy Rejsów...

♦ Ty dowiesz się więcej, zobaczysz mnóstwo zdjęć, inspiracji i wspomnień a mi będzie mi bardzo miło...

Komentarze

Adam

Pięknie

Sara

Miejsce niesamowite a Włochy kocham.

Piotr

Bardzo się cieszę, że znalazłem Pani bloga, bo gdy się wybieram na rejs, znajduję tutaj dużo wskazówek. Dziekuję.

Od Portu Do Portu

Dziękuję bardzo Piotr i pozdrawiam.