Valetta- stolica Malty

 

Wita nas stolica Malty: Valletta , położona na półwyspie Sciberras pomiędzy dwiema zatokami: Grand Harbour i Marsamxett. Jest ona najdalej wysuniętą na południe europejską stolicą i jednym z najbardziej zagęszczonych obszarów zabytkowych na świecie. Znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Została wybrana Europejską Stolicą Kultury 2018 (Wrocław był Europejską Stolicą Kultury 2016). I jest to najbardziej słoneczna miejscowość w Europie.

 

Valetta

 

W 1566 r. na wcześniejszy wniosek wielkiego mistrza Jean Parisot de la Valette postanowiono wznieść umocnienia wokół całego półwyspu i zbudować na nim miasto. Kamień węgielny pod budowę miasta, nazwanego na cześć jego założyciela Valletta, został położony 28 marca 1566 r. Projekt miasta stworzył, przysłany przez papieża Piusa IV, włoski architekt, uczeń Michała Anioła, Francesco Laparelli. Układ ulic został tak zaprojektowany, że przecinają się one ze sobą pod kątem prostym. Całe miasto zostało otoczone szeregiem umocnień oraz fosą. Ze względu na wysokie koszty i brak czasu nie wyrównano różnic wysokości poszczególnych części półwyspu, i stąd powstało w mieście mnóstwo uliczek- schodów.

Po opuszczeniu wyspy przez Laperelliego, dalszą rozbudową miasta zajął się Maltańczyk Girolamo Cassar. Pierwszym budynkiem Valletty był kościół Matki Bożej Zwycięskiej, w którym w 1568 pochowany został Jean Parisot de Valette (później grób przeniesiono do konkatedry św Jana).

W ciągu następnych lat Valletta z placu budowy zaczęła przeradzać się w prawdziwe przepiękne miasto, które także stało się symbolem zwycięstwa nad Turkami i ich sułtanem Sulejmanem.

 

Miasto Valetta

 

Wychodzimy ze statku

 

Z portu w Valettcie do miasta jest bardzo blisko. Właściwie, wychodząc ze statku jesteśmy już na drodze prowadzącej do centrum, więc nie potrzebujemy żadnego transportu. Napotykamy na bryczki z końmi, którymi możemy się przejechać za ok. 10- 15 euro, ale bardziej traktując to jako atrakcję. Mi jest żal koników, więc ruszam na piechotę.

Brama Miejska w Valletcie: Wchodzimy do miasta poprzez Bramę Miejską – pięciokrotnie przebudowywaną, która od 1569 roku służyła za główne wejście do Valletty. Brama znajduje się w Porta Reale Curtain, murze obronnym w środkowej części Valletta Land Front, położonym pomiędzy bastionami św. Jakuba i św. Jana, w pobliżu Fontanny Trytona, budynku parlamentu, Pjazza Teatru Rjal oraz pasażu handlowego City Gate Shopping Arcade. Do bramy prowadzi most przerzucony nad głęboką, suchą fosą. Pierwsza brama była początkowo nazywana Bramą Świętego Jerzego. Później została przemianowana na Bramę Królewską, która po maltańsku brzmi Putirjal. Od lat 60-tych XX wieku wejście zaczęto nazywać: City Gate (Brama miejska). Obecna Brama Miejska została zbudowana w latach 2011–2014 według projektu Renza Piana. Brama Miejska jest początkiem głównej ulicy Valletty- Republica Street.

 

Valetta urzeka nas od pierwszego wejrzenia. Ciekawa architektura, inna niż ta którą oglądamy w wielu różnych krajach. Budowle wraz z ulicami zbudowane są z jednolitego kamienia i spacerując ulicami Valetty, wydaje się nam, jakbyśmy chodzili wewnątrz jakiegoś zamku. Wszystko razem tworzy niesamowitą całość i daje to poczucie takiej przytulności oraz ciepła. Atmosfera i architektura miasta zachęcają pary do romantycznych spacerów i my również zauważamy, że wisi w powietrzu jakiś taki romantyzm tego miejsca.

Pomnik Jean Parisot de la Valette- założyciela Valetty (oczywiście, nie ten w różowej kurtce):

 

Pomnik Jean Parisot de la Valette

 

Rynek St. George

 

Rynek St. George

Budowle Valetty

 

Uliczki Valetty zachwycają.

 

Uliczki Valetty

Piękno Valetty

 

Nie może też zabraknąć tutaj pierwiastka religijnego i polskiego jednocześnie:

 

Tablica Jana Pawła II

 

Czas na odpoczynek i podelektowanie się klimatem miasta. Ja to najbardziej uwielbiam w zwiedzaniu.

 

Odpoczynek

 

W Valettcie jest mnóstwo pięknych ogrodów, w których można delektować się ciszą i piękną roślinnością.

 

Ogrody w Valettcie

 

Biblioteka Narodowa

 

National Library of Malta - jest usytuowana w bezpośrednim sąsiedztwie Pałacu Wielkiego Mistrza. Pomysł stworzenia biblioteki powstał w 1555 r. przez zakonników joannickich, ale dopiero w 1796 r. powstał obecny budynek Biblioteki Narodowej. Projektantem był Stefano Ittar. Brytyjczycy, gdy pojawili się na wyspie, wzbogacili obecne już zbiory o zbiory książnicy. W 1936 r., na mocy postanowienia króla Jerzego V, biblioteka uzyskała status Królewskiej. Obecnie może z niej swobodnie korzystać każdy.

 

National Library of Malta

 

Pałac Wielkiego Mistrza

 

Pałac Wielkiego Mistrza

 

Pałac Wielkiego Mistrza- jest kompleksem, pochodzącym z XVI wieku i dawniej był siedzibą wielkich mistrzów aż do momentu zdobycia Malty przez Napoleona Bonaparte. Następnie mieszkał tutaj gubernator Wielkiej Brytanii, a dzisiaj mieszka prezydent wyspy. Wewnątrz dziedzińca znajduje się posąg Neptuna a przed pałacem zawsze stoi żołnierz na warcie. Uroczysta zmiana warty odbywa się co godzinę.

 

Warta przed Pałacem Wielkiego  Mistrza

przed Pałacem Wielkiego Mistrza

 

Teatr Manoela

 

Teatr Manoela, wybudowany w 1731 r. jest obecnie trzecim najstarszym teatrem na świecie.

 

Teatr Manoela

 

Katedra Świętego Jana

 

Katedra Świętego Jana:

Katedra Świętego Jana widziana z boku

Katedra Świętego Jana w Valettcie

 

Pomnik Enrico Mizzi

 

Enrico "Nerik" Mizzi żył w latach 1885 – 1950 i był maltańskim policjantem, liderem Maltańskiej Partii Narodowej oraz Pierwszym Ministrem Malty.

 

Pomnik Enrico Mizzi

 

Typowe budynki dla Malty z zielonymi balkonami robią na nas duże wrażenie.

 

Zielone balkony na Malcie

Uliczki Valetty

Typowa architektrua Valetty

 

Fort Saint Angelo

 

Fort Saint Angelo jest wielkim fortem na Malcie, leżącym przy porcie Grand Harbour. Zbudowano go w czasach Średniowiecza i pełnił rolę zamku zwanego Castello al Mare. Został przebudowany w latach 1530- 1630 przez Zakon św. Jana na fort i nazwano go wtedy Fort Saint Angelo. Nazwa ta pozostała do dziś. Uległ on poważnym zniszczeniom w czasie II wojny światowej, lecz został odnowiony w 1998 r. i jest obecnie na maltańskiej wstępnej liście światowego dziedzictwa UNESCO, jako część „Knights' Fortifications around the Harbours of Malta” (Fortyfikacje Rycerzy wokół portów na Malcie).

 

Fort Saint Angelo

Fort Saint Angelo nocą

Fort Saint Angelo- Valetta na Malcie

 

Dzwon Wolności z 1945 r. (kopuła wsparta na filarach)

 

Obok Dzwonu Wolności są przepiękne ogrody: Upper Barracca Gardens, zwane Dolnymi Ogrodami Barraka, a poniżej Lower Barakka Gardens (Dolne Ogrody Baraka). Ogród Górny położony jest na szczycie Bastionu św. Krzysztofa (St. Christopher Bastion) i stąd roztacza się wspaniały widok na port Grand Harbour.

 

Dzwon Wolności

 

Carmelie Church (Kościół Karmelitów)

 

Masywna kopuła kościoła, pochodzącego z XV w., wyróżnia się na tle innych budynków:

 

Carmelie Church

Kopuła Carmelie Church

Kopuła Kościoła Karmelitów

 

Czas wracać na statek

 

Idąc ulicami Valetty

 

Te kilka godzin dane nam na zwiedzanie, szybko minęły, ale zobaczyliśmy dużo. Jeszcze na pewno wrócimy tu po więcej wrażeń.

A warto, bo Malta zachwyca !!!!

♦ To teraz czas na Ciebie...

♦ Zostaw komentarz, jesli Ci się spodobało lub chcesz wyrazić swoje odczucia bądź wspomnienia z podobnych wyjazdów...

♦ To dla mnie bardzo ważne i motywujące do dalszych działań, wiedząc, że jesteś ze mną...

♦ Bądźmy w kontakcie: napisz do mnie, polub mnie na facebooku lub dołącz do mojej grupy Miłośnicy Rejsów...

♦ Ty dowiesz się więcej, zobaczysz mnóstwo zdjęć, inspiracji i wspomnień a mi będzie mi bardzo miło...

Komentarze

Gosia

Moje marzenie !!!

Agata

Ale ta Malta piękna ;) chętnie bym się tam wybrała.. wakacje marzeń

Klaudia / Guess What

Malta zawsze robi na mnie wrażenie, piękne miejsce, w sam raz na wakacje!

Grzegorz

Tak się jakoś złożyło, że na Malcie jeszcze nie byłem. Ale nic straconego... A relacja - jak zwykle - fantastyczna

MarCod

Jak zwykle pięknie opisane...

Od Portu Do Portu

Polecam Maltę bardzo Grzegorz. To całkiem inna wyspa i bardzo charakterystyczna niż inne, min przez budowle z piaskowca. Dziękuję za miłą opinię.

Od Portu Do Portu

Dziękuję MarCod i pozdrawiam :-)