Planujemy rejs statkiem wycieczkowym

 

Na statku

 

Na statku jest wszystko i możesz wybierać co chcesz dla siebie. Przede wszystkim jest piękny widok na morze (najlepiej jeśli masz opcję z balkonem) a wschody i zachody słońca na morzu to obrazy bajkowe. Niezapomniane są też chwile, gdy mijasz jakiś ląd lub do niego się zbliżasz. Pojawiają się wysepki, skaliste brzegi, oświetlone miasta, nadlatujące mewy, przepiękna roślinność i Ty mały człowieczek stojący na jakimś pudełku, które pływa możesz to wszystko chłonąć.

A na statku są do wyboru wszelakie atrakcje: baseny wewnętrzne i zewnętrzne, jacuzzi, sauny, strefę Spa, kursy tańca, kursy robienia kwiatów z papieru, układania bukietów, itp., aerobik, fitness, siłownię i mnóstwo animacji przez cała dobę. Są zajęcia dla ludzi od 0,1 do 150 lat i każdy znajdzie coś dla siebie. Jest kasyno, kluby dancingowe, muzyka na żywo i teatr, w którym codziennie jest inne przedstawienie: opera lub musical, lub show i mnóstwo utalentowanych śpiewaków, tancerzy, akrobatów i zdolnych ludzi robiących cuda ze swoim ciałem lub różnymi przedmiotami. Są sklepy, biblioteka, fryzjer, masażysta, lekarz, itd. To małe miasto z tysiącami ludzi, gdzie nigdy się nie będziesz nudzić, a jak się chcesz nudzić- też możesz i podziwiać wtedy piękne widoki, które nigdy się nie znudzą. Poza statkiem jest zwiedzanie. Możesz sobie wyjść ze statku pospacerować uliczkami miast portowych nic nawet o nich nie wiedząc. Po prostu urzekać się ich pięknem oraz poczuć ich atmosferę, bez biegania, ze spokojem i to też jest piękne, ale warto jak już się jest w danym miejscu zobaczyć jego charakterystyczne punkty.

 

Od czego zaczynamy

 

Jeśli nie liczysz się z gotówką i chcesz wyruszyć na rejs w konkretnym terminie, to nie będziesz miał/a żadnego problemu ze znalezieniem odpowiedniego rejsu. Jest mnóstwo stron w internecie, gdzie mamy oferty rejsów przeróżnych linii i w różnych kierunkach świata. Wystarczy znaleźć odpowiedni rejs, kliknąć kupuję i dalej praktycznie samo się robi. Możemy też iść do biura podróży. Niektóre specjalizują się głównie w rejsach, ale w każdym biurze znajdziemy jakiś rejs dla nas dogodny. W takiej sytuacji nie ma problemu. Jedynie na pewno zapłacimy więcej, niż poświęcimy poszukiwaniom dłuższy czas.

Jeśli natomiast chcesz mieć większą satysfakcję z wyboru rejsu i samej/samemu dobrać sobie rejs i przy tym coś zaoszczędzić, gwarantuję Ci większą frajdę i radość z wyjazdu. No niestety trzeba temu poświęcić trochę czasu i szukać ciągle promocji oraz ofert first lub last minute.

 

Gdy nie ograniczamy się czasem

 

Fajnie, gdy nie mamy ograniczeń czasowych i przeglądając strony, natrafiamy na taką perełkę, że tylko się pakować i jechać. Szukając w konkretnym terminie rzadko zdarza się okazja cenowa. Warto więc szukać po dobrej cenie, a nie po terminie. Polecam szukanie w internecie, a gdy już znajdziemy nasz rejs, to zamówić przez internet lub iść do biura podróży z tą ofertą i pani lub pan zamówi nam nasz wyjazd. Dlaczego polecam internet najpierw? Dlatego, że siedzimy sobie spokojnie w domu, mamy czas, możemy przedyskutować z partnerką/partnerem wszystkie opcje oraz spokojnie się nad wszystkim zastanowić. W biurze podróży tego czasu aż tyle nie mamy a wiadomo, że sami w domu poszukamy sobie więcej niż pan/pani w biurze, chyba, że mamy takie zaprzyjaźnione biuro, które naprawdę poświęci nam dużo czasu. Warto takie mieć, jeśli dużo podróżujemy.

 

Na co zwracamy uwagę przy doborze rejsu

 

Na

- Pogodę- jaka będzie pogoda w danym regionie. Jeśli wybieramy się zimą a chcemy słońca, to wybierzmy na przykład region Morza Śródziemnego i zwiedzimy tu np  Santorini lub na Wyspy Kanaryjskie a nie Morze Północne.

- Trasę do portu docelowego- jedziemy z biurem podróży i z polskim pilotem lub szukamy połączeń samolotem, pociągiem, autobusem, lub jedziemy sami autem, a auto zostawiamy na parkingu przy porcie (koszt ok. 12- 15 EUR/dzień) lub w okolicy, gdzie jest trochę taniej. Jeśli trasa jest dłuższa niż 1000 km warto zarezerwować sobie nocleg w połowie drogi.

- Cenę- dla przykładu ceny wyjściowe rejsów po Morzu Śródziemnym za kabinę wewnętrzną kształtują się ok. 700- 1200 EUR/os., ale warto trochę poczekać i poszukać by znaleźć nawet rejs za 200- 350 EUR/os.

- Linię statku- jeśli mamy jakąś banderę ulubioną, to polecam ją wybrać, ale warto spróbować różnych linii, bo każdy oferuje coś innego.

 

Najbardziej popularne statki to:

 

I. Linia niemieckich statków AIDA:

 

Aida

statek Aida

Aida Prima w Rotterdamie

 

Więcej o niemieckich statkach na stronie: Rejs- Metropolitan Road.

II. Linia włoskich statków MSC:

 

statek MSC w Dubrowniku

MSC Lirica na Kefalonii

 

Szczegółowo tą linię opisuję na stronie: Na rejsie.

III. Linia statków pod włoską banderą Costa:

 

Statek Costa

Costa w porcie

 

IV. Statki z Miami na Florydzie (USA) Royal Caribbean. W tej flocie mamy największe statki świata a Titanic był przy nich malutki. Wszystkie statki mają w końówce nazwy "... of the Seas". Pływają głównie przy wybrzeżach Ameryki, ale mają też w ofercie rejsy przez Atlantyk i stąd pozostają na jakiś czas na rejsy w Europie. Rejsy tymi statkami są wyjątkowo piękne, bo możemy odwiedzić min Karaiby, Meksyk, Arubę, Kajmany, itd... Ceny są dużo niższe często niż za rejsy w Europie. Niestety my musimy dolecieć na Florydę lub do Nowego Jorku i to podnosi cenę całości imprezy.

 

Royal Caribbean

 

V. Statki Carnival pływające pod banderą Panamy:

 

Statek Carnival

Carnival na morzu

 

VI. Statki Norwegian pływające pod banderą Bahamas:

 

Statek Norwegian

Norwegian

 

- Termin- dobieramy dogodny dla nas termin. Wiadomo, że te w lipcu i sierpniu rejsy będą najdroższe.

- Wybór kabiny- warto podróżować przynajmniej we dwójkę, gdyż kabiny jednoosobowe są niewiele tańsze niż zapłacimy za dwie osoby. Jeśli nie masz towarzysza podróży polecam się ogłosić np w grupie, której prowadzę Miłośnicy Rejsów. Zawsze ktoś chętny się znajdzie. Do wyboru mamy kabiny wewnętrzne- bez okna i te są najtańsze, kabiny zewnętrzne- z oknem, kabiny z balkonem (tę opcję polecam najbardziej, bo nic nie zastąpi picia porannej kawy na balkonie statku i podziwiania niesamowitych widoków), które można czasem upolować w cenie kabiny wewnętrznej oraz są jeszcze apartamenty.

 

Jakie jeszcze ponosimy dodatkowe koszty planując rejs

 

Musimy się liczyć z kosztami za opłaty portowe, które ponosi firma statku w każdym porcie i wynoszą one ok. 130 EUR/os. Czasem są takie promocje, że opłaty portowe są już w cenie. Przy wyjściu ze statku uiszczamy też opłatę za napiwki dla całej załogi statku i jest to ok. 8- 10 EUR/os. na dzień. Za to na statku możemy już nie ponieść żadnych wydatków bo jedzenie, picie, atrakcje- wszystko to mamy w cenie, chyba, że ktoś chce dodatkowo kupować różne rzeczy, ale tak naprawdę to nie ma takiej potrzeby. Warto sobie wykupić też pakiet napojów do kolacji lub pakiet piwa, czy też pakiet drinków. Są różne opcje cenowo atrakcyjne. Ponosimy też sami koszt dojazdu do portu i z powrotem oraz koszty wycieczek fakultatywnych w portach, jeśli chcemy korzystać z biura podróży na statku lub ze zorganizowanej wycieczki całościowej z Polski. Ja polecam oczywiście ZWIEDZANIE NA WŁASNĄ RĘKĘ.

Możemy korzystać z wycieczek organizowanych na statku ( różne opcje na każdy port, łącznie z wycieczkami pieszymi czy rowerowymi- rowery i cały sprzęt dostajemy, oraz różne opcje zwiedzania ) lub możemy sami sobie zorganizować czas wolny. A warto samemu czasem zwiedzać, gdyż:

  • wtedy możesz zobaczyć to co Ty chcesz,

  • Ty jesteś kierownikiem swojej wycieczki,

  • nie marnujesz czasu na słuchanie informacji, które Cię nie interesują, tylko czytasz sobie informacje, które sam sobie wydrukujesz, np. z mojej strony,

  • dawkujesz sobie sam czas,

  • odpoczywasz, kiedy chcesz. Masz czas na to by pójść na zakupy, czy na dobrą kawę lub na regionalną potrawę do restauracji z lampką regionalnego wina, czy też zatrzymać się i porozmawiać z tamtejszymi ludźmi,

  • tak zobaczysz więcej i bardziej poczujesz klimat miejsca,

  • zaoszczędzisz troszkę pieniędzy.

Czasem jednak warto skorzystać z biur podróży. Można już takie wycieczki zamówić wcześniej przy zakupie rejsu lub bezpośrednio na statku. Te wycieczki są bardzo dobrze zorganizowane, zobaczy się dużo i dowie mnóstwo ciekawych rzeczy. Czasem są wycieczki do miast odległych ok. 200 km od portu a wtedy na pewno sami byśmy nie dotarli w to miejsce i nie wrócili na statek w ciągu jednego dnia. A wycieczki rowerowe, podczas których zwiedzamy porty, są rewelacyjne.

 

 

Zachęcam miłośników wody do rejsów i życzę wszystkim udanych planów rejsowych i pięknych wojaży !!!

♦ To teraz czas na Ciebie...

♦ Zostaw komentarz, jesli Ci się spodobało lub chcesz wyrazić swoje odczucia bądź wspomnienia z podobnych wyjazdów...

♦ To dla mnie bardzo ważne i motywujące do dalszych działań, wiedząc, że jesteś ze mną...

♦ Bądźmy w kontakcie: napisz do mnie, polub mnie na facebooku lub dołącz do mojej grupy Miłośnicy Rejsów...

♦ Ty dowiesz się więcej, zobaczysz mnóstwo zdjęć, inspiracji i wspomnień a mi będzie mi bardzo miło...

Komentarze

Joanna

Dziękuję za tak przybliżenie tematu. Jeszcze nie byłam na rejsie, ale teraz przynajmniej wiem z czym to się je :-)

Ela

Piękne te statki. Aż korci by się wybrać na jakiś rejs.

The Natural Minimali

Te statki robią wrażenie :)

arturo65

Zaliczyliśmy kilka rejsów na statkach Royal Caribbean (Oasis,Anthem,Rapshody)kładziemy się spać a rano stoimy w następnym porcie zwiedzanie,plażowanie zakupy i powrót na statek jedzenie zabawa spanie .Zawsze sami organizujemy wyjazd nie korzystamy z

zwiedzamy londyn z d

Bardzo przydatne informacje. Doceniam takie szczegółowe posty. Widać, żę specjalizujesz się w tym temacie. Jeszcze nigdy nie byłam na takim rejsie, ale po przeczytaniu Twojego bloga wpisuję to na moją listę marzeń!

Enjoye

Bardzo fajny przegląd. Mamy takie małe marzenie o rejcie, najchętniej Amazonką, ale to jeszcze kilka ładnych lat zanim zaczniemy myśleć o realizacji ;)

Shauni

Świetny przewodnik, dobre informacje. Te statki są fascynujące. Nigdy nie miałam okazji płynąć statkiem i nie wiem czy bym się odważyła na niego wejść. Troszkę boje się mojego samopoczucia. :|

Od Portu Do Portu

Do Shauni: Nie ma się czego bać. To jest wielkie miasto na morzu i nie czuje się prawie wcale kołysania i że się jest na morzu. A po drugie te statki mają takie stabilizatory, że nawet gdy się ma problemy z błędnikiem, to tutaj się tego nie czuje :-)

Monika

Aniu piękne przybliżenie tematu. Już mnie zaraziłaś. Z wielką rozkoszą kiedyś skorzystamy tym bardziej, że mój Marcin jest zakręcony na punkcie jachtów. No ale gdzie tam jacht do takich kolosów

MARIOLA

Witam, w paxdzierniku wybieramy się w rejs z Barcelony na Wyspy Kanaryjskie. Sami bez polskiego przewodnika. Lecimy samolotem do Barcelony. Czy jak już będziemy w porcie to na pieszo da się podejść pod statek czy jexdzi autobus.Dziekuję. Mariola.

Od Portu Do Portu

Jeździ autobus miejski, a niektóre floty współpracują z lotniskami i dowóz organizują darmowy lub za jakieś 5 EUR i bagażem też oni się zajmują. Życzę pięknego rejsu. Pozdrawiam