Plany rejsowe

 

Gdy zaczynasz planować urlop, warto wziąść pod uwagę rejsy. Naprawdę można się w nich zakochać. Spróbuję Cię do tego zachęcić !!! Istotną informacją jest fakt, skąd wypływa statek, gdyż musimy się tam dostać sami. Porty są często we Włoszech (Wenecja, Savona, Genua, Civitavecchia), w Barcelonie, w Marsylii, w Dubaju, w Miami, na Florydzie, itp. Czasem, gdy nazbiera się grupa, możemy jechać autobusem w miejsce docelowe lub autobusem rejsowym. Możemy także lecieć samolotem lub w Europie dojechać autem. Mozliwości jest wiele. Wszystko zależy od tego, jaki sposób transportu nam odpowiada.

Jeśli wybieramy się autem, a droga jest daleka, np jak do Civitavecchii- ok. 1400 km, to proponuję w połowie drogi zamówić sobie wczesniej nocleg. Pięknych miejsc po drodze jest dużo i można sobie np nad ładnym jeziorkiem jeszcze wypocząć.

Przy każdym porcie jest parking, który najlepiej zamówić sobie wcześniej, a jeśli kwota wyda się nam za duża (ok. 10- 15 euro/ dzień), można znaleźć prywatne parkingi leżące blisko portu. Ceny są zwykle atrakcyjniejsze i kierowca nas podwozi już bezpłatnie pod statek.

 

Odprawa na statku

 

Statek w porcie

 

Dużą zaletą rejsu statkiem, jest to, że nie ma ograniczeń bagażowych. To jest bardzo korzystne szczególnie, gdy płyniesz zimą. U nas jest zima, na Malcie będzie wiosna, a na Teneryfie lato. Potrzebujesz więc ubrania niemalże na każdą porę roku, plus odzież sportową, jeśli zamierzasz podczas rejsu uprawiać sporty, plus elegancka odzież na wieczory i do teatru.

Polecam wziąść sobie dużą walizkę oraz bagaż podręczny, do którego weźmiemy rzeczy potrzebne nam na pierwszy dzień, gdyż walizki główne nie raz znajdą się pod drzwiami pokoju dopiero ok północy.

Każdego wieczoru dostajemy gazetkę do pokoju, informującą nas o tym co się wydarzy dnia następnego na statku, a mianowicie: co będziemy mijać w nocy, o której godzinie dobijemy do brzegu i ile mamy czasu w danym porcie, jakie imprezy, kursy oraz zajęcia sportowe będą się odbywać, jak czynne są restauracje, jaki strój jest preferowany na wieczór, itp. Przy odprawie więc zgłaszamy w jakim języku chcemy dostawać te codzienne informacje o rejsie. Niestety nie ma w języku polskim, ale mamy do wyboru rosyjski, niemiecki, angielski, włoski, itd. Mamy więc kolejną motywację, by uczyć się języków !

Pierwszego dnia mamy także szkolenie z kamizelkami ratunkowymi. Godzinę tego szkolenia ogłaszają przez głośniki umieszczone w kabinach.

 

Szkolenie na statku

 

Kabiny

 

Wchodzimy do pokoju, jaki sobie wybraliśmy i już wiemy na pewno, że to będzie udany rejs. Jestem pełna podziwu, że na tak małej powierzchni, mamy sypialnię, często z mini salonem, tv, lodówkę, sejf, szafy i łazienkę z półkami oraz suszarkę do włosów.

 

Kabiny na statku

Pokoje na statku

 

Kolejny mój podziw jest nad tym, jak wszystko jest na statku zorganizowane. Gości jest ok. 3000, obsługi ok. 1500, a wszystko jest niesamowicie zorganizowane. Codziennie masz nową gazetkę, dwa razy dziennie zmianę ręczników a woda zimna i ciepła ciągle dostępna. To jest jak małe miasteczko na wodzie, które chodzi, jak nieprzestająca działać maszyna. Niesamowite !!!

Do wyboru mamy kabiny wewnętrzne (bez okna), kabiny zewnętrzne ( z oknem), kabiny z balkonem oraz apartamenty. Warto wybrać sobie pokój z balkonem. Mamy i większą przestrzeń, i więcej możliwości widokowych, a picia kawy na balkonie statku, gdy mijamy kolejne lądy, oglądamy zachody i wschody słońca, czujemy klimat wpływającego do portu i wypływającego z portu, statku, nic nie zastapi.

 

Widoki ze statku zachwycają:

 

Malta wieczorem

Morze

Dubrownik

Wyłaniający się ląd

W porcie

W Splicie

Miajmy wyspy

W Genui

Podczas rejsu

 

Atrakcje na statku

 

Masz dostępną każdą formę wypoczynku, jaka Ci odpowiada. Możesz wybrać sobie formę zwiedzania, czy to z biurem podróży ze statku, czy sam na własną rękę, lub też zostać na statku i korzystać z jego uroków. Dobierasz sobie sam trasę rejsu, a możliwości jest mnóstwo, czy to w stacjonarnych, czy internetowych biurach podróży, a na mojej stronie możesz sobie dobrać porty, które ujęły Cię najbardziej.

Na statku są dostępne wszelkie formy sportu:

Siłownia, która zwykle znajduje się na przodzie statku i jadąc np na rowerku stacjonarnym widzisz przód statku jak rozcina tafly wody:

 

Siłownia na statku

 

Jogging po pokładzie statku (a statek z reguły ma ok. 300 metrów długości, więc mozliwości są):

 

Jogging na statku

 

Codzienny aerobik oraz aerobik wodny, joga i wszelkiego rodzaju treningi grupowe.

Baseny zewnętrzne na najwyższym pokładzie statku z jacuzzi i wieloma atrakcjami basenowymi:

 

Ostatnie piętro statku z basenami

Relaks przy basenach

Baseny

Wpływamy do portu

Atrakcje basenowe

 

..i wraz z kącikiem basenowym dla dzieci:

 

Kącik dla dzieci na statku

 

Baseny wewnętrzne z jacuzzi:

 

Baseny wewnętrzne z jacuzzi

jacuzzi

Odpoczynek w strefie basenowej

Strefa basenowa

 

Możesz też spacerować lub odpoczywać na leżakach na pokładach zewnętrznych i oczywiście podziwiać nieustająco zaskakujące widoki.

 

Na pokładzie

Wszystko widziane z góry statku

Statek od wewnątrz

 

Teatr

 

Codziennie wieczorem odbywa się przedstawienie w teatrze. Spektakle są urozmaicone. Jaki spektakl odbędzie się danego dnia, przeczytasz w gazetce. Przeważnie jest to opera, musical, show, rewia wraz z udziałem piosenkarzy, tancerzy, magików i akrobatów. Bardzo często ludzie ci są na wysokim poziomie artystycznym i taki spektakl to balsam dla duszy.

 

W teatrze

Przedstawienie

show

Show na scenie

Musical

 

Małe miasto na morzu

 

Ponieważ statek wycieczkowy jest jak małe miasto, więc mamy tu do dyspozycji sklepy, fryzjer, kosmetyczkę, centrum spa i odnowy biologicznje, aptekę, lekarza, restauracje, bibliotekę, przedszkole dla dzieci, kręgielnię, kluby taneczne z muzyką na żywo, dyskotekę, kasyno, bilard, tenis stołoy, golf, pokój do gier planszowych i w karty, ścianki wsinaczkowe, i wiele innych atrakcji by nikt się nie nudził i niczego mu nie brakowało.

Statki są bardzo komfortowo urządzone, często jest to klasa 4 lub 5 gwiazdek:

 

Hol na statku

Na statku

Schody z kryształkami Swarovskiego

Bogactwo na statku

windy

Żyrandole

Hol widziany z góry

 

Cały dzień odbywają się animacje, które prowadzi grupa animatorów. Są kursy tańca (walec, tango, salsa, zumba, i inne) oraz kursy różnego rodzaju umiejętności robienia np rzeczy z papieru, czy układania bukietów kwiatów, malowania, itp. Jest tego mnóstwo i nie da się na nich wszystkich być, ale z pewnością każdy coś dla siebie znajdzie i może rozwinąć swoje umiejętności.

 

Imprezy tematyczne

 

W gazetce mamy podaną informację co będzie się odbywało dnia następnego. Wiele dni jest bardzo uroczystych. I tak np jednego z wieczorów odbywa się Gala Wieczorowa, podczas której poznajemy kapitana statku i główną załogę oraz można sobie zrobić z nimi zdjęcia, a podczas kolacji kucharze przechadzają się ze wspaniałymi tortami między stolikami przy rytmach muzyki. Piękny widok i torty rewelacyjne. Jest to wszystko zrobione z wielką pompą i bardzo uroczyście.

 

Pokazy kelnerów

Gala

 

W inny wieczór jest np Dzień Włoski i preferowane są stroje w kolorach flagi włoskiej, czyli białym, zielonym i czerwonym. Stoły w restauracji też są tak udekorowane i również jemy torty włoskie pięknie podane, podobnie jak na gali.

 

Dzień włoski

Zabawy z okazji Dnia Włoskiego

Stoły udekorowane na Dziień włoski

 

Kolejnym z uroczystych dni jest Dzień Biały, w którym preferowane ubrania są białe. Bardzo ładnie to wygląda jak wszyscy są ubrani na biało a późniejszym wieczorem jest White Party na najwyższym pokładzie statku.

 

Jedzenie na statku

 

Posiłki są serwowane na statku przez 20 godzin na dobę, a kawa, herbata i woda całą dobę. Na ostatnim piętrze mamy szwedzki stół i do wyboru są przeróżne potrawy, warzywa, owoce, desery, owoce morza. Nie da się nie przytyć na rejsie, bo wszystko bardzo kusi, jest smaczne i wykwintne. Oprócz tej restauracji, mamy jeszcze jedną restaurację do dyspozycji, w której trzy razy dziennie w wyznaczonych godzinach są podawane: śniadanie, obiad i kolacja. Wtedy obsługują nas kelnerzy a menu składa się z 7 pozycji i można sobie dowolnie je komponować. W restauracji napoje do obiadu i kolacji są płatne a cała reszta jest w cenie rejsu. Można sobie dodatkowo kupić różne pakiety na wodę, kawy lub alkohole czy piwo i wychodzi to dużo korzystniej, niż gdybyśmy płacili codziennie za każdy napój osobno.

 

Podsumowanie

 

Nie jestem w stanie wszystkiego opisać, co odbywa się na rejsie, a gdyby nawet to mi się udało to i tak przeżyć, wspomnień, widoków i atmosfery nie da się przekazać nikomu. Jedyna opcja, to należy choć raz w życiu spróbować rejsu.

Czasem ludzie mówią: nie lubię opery, ale nigdy na niej nie była ta osoba. Jak można mówić, że czegoś się nie lubi, jak się tego nie spróbowało. Podobnie jest z podróżami, a w szczególności z rejsami.

 

Musisz spróbować, by wiedzieć czy lubisz rejsy, czy też nie. Ja nic nie gwarantuję, ale...

Nie da się nie zakochać w rejsach. To wiem na pewno !!!

A jeśli już raz spróbujesz, to nie przestaniesz. Do zobaczenia więc na pokładzie statku !!!

♦ To teraz czas na Ciebie...

♦ Zostaw komentarz, jesli Ci się spodobało lub chcesz wyrazić swoje odczucia bądź wspomnienia z podobnych wyjazdów...

♦ To dla mnie bardzo ważne i motywujące do dalszych działań, wiedząc, że jesteś ze mną...

♦ Bądźmy w kontakcie: napisz do mnie, polub mnie na facebooku lub dołącz do mojej grupy Miłośnicy Rejsów...

♦ Ty dowiesz się więcej, zobaczysz mnóstwo zdjęć, inspiracji i wspomnień a mi będzie mi bardzo miło...

Komentarze

Norbert

Piękna sprawa .

powerpumingdad

oj marzy mi się taka przygoda. Coś wspaniałemgo. A zdjęcia - kosmiczne!!

ZaplanowaniPl

Piękne zdjęcia, jak nigdy nie byłam zwolennikiem tego typu wypraw, to aż się zaczęłam zastanawiać czy nie warto popłynąć :)

Mmalena

Napływałam się statkiem w dzieciństwie :) Tylko, że handlowym, a nie pasażerskim. :) To pierwsze zdjęcie to Split?

Od Portu Do Portu

Do ZaplanowaniPI: warto warto, polecam każdemu!!!

Od Portu Do Portu

Do Mmalena: Pierwsze zdjęcie to nie Split, ale wiele kolejnych to faktycznie są ze Splitu :-)

Jarek

Teneryfa pozdrawia ciebie i męża od Jarka z samolotu

Od Portu Do Portu

Do Jarka: Bardzo bardzo dziękuję. To było bardzo miłe spotkanie i również pozdrawiam oraz życzę dalszych wspaniałych podróży :-)

Jolanta

Spróbowałam Rejsu i jestem zakochana.W tym roku ruszam z rodziną po raz drugi i już wiem, ze nie ostatni.Trudno wytłumaczyć komuś z takiej formy odpoczynku nie korzystał dlaczego właśnie tak.My jesteśmy zauroczeni.Obsługa,czystość,wybór jedzenia,atr